So Many Pop Tarts

So, I eat Pop Tarts most mornings with a cup of coffee at work.  Its a pretty good way to start the day for a bunch of reasons, not the least of which is that I still feel like a little kid getting away with a treat in the morning.  But, vending machine Pop Tarts are relatively expensive at work at $0.95 per package.  From the store is much better, like $2.50-$3.00 for a box of 4 packages.  But I never remember or think to buy them ahead of time and inevitably I get them from the vending machine.

No more!  I had the opportunity to buy cases of Pop Tarts recently, so I ordered one Cherry flavored and one Strawberry flavored.  This is the result:

Basically, that is 256 Pop Tarts.  Or 128 Packages.  The cost?  $20.50 per case, or $41.00 total.  My friend math tells me that works out to about $0.32 per package, or just over a third of the vending machine price.  I have essentially saved $80 and since I will bringing most of these to work so I don’t eat them at home, I will be all set for 6 months as far as my breakfast goes.

Leave a Comment

NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>